• Wybór tematu pracy licencjackiej z ekonomii

Temat pracy licencjackiej z ekonomii – anarcho – kapitalizm

0

Temat pracy licencjackiej z ekonomii (bądź magisterskiej) powinien być dla nas fascynujący. Przy wyborze tematu pracy, należy też wziąć pod uwagę preferencje swojego promotora.

Bardzo ciekawym tematem pracy licencjackiej, bądź magisterskiej z ekonomii jest anarcho kapitalizm. Jest to doktryna społeczno ekonomiczna, która zakłada zastąpienie wszystkich funkcji społecznych państwa, przez te, które bazują na dobrowolnych umowach rynkowych. Według zwolenników tej doktryny brak jakiejkolwiek ingerencji państwa w wolny runek będzie lepsze zarówno dla jednostki, jak i całej społeczności.

Krajem, który często służy za przykład działania anarcho kapitalizmu, jest Somalia.

W Somalii struktury państwowe całkowicie upadły w roku 1991. Pomimo braku instytucji państwowych od 27 lat, kraj ten osiągnął pewne zadziwiające sukcesy ekonomiczne.

Przykładowo Somalia jest krajem, w którym telekomunikacja rozwinęła się najlepiej w całej Afryce. W stolicy Somalii Mogadiszu działają hotele ochraniane przez prywatną ochronę. Na rynku w tym mieście dostępne są różnego rodzaju elektryczne gadżety. Rozwinęły się w tym mieście również stacje gazowe i super markety.

Osiągnięcia ekonomiczne Somalii docenił nawet Bank Światowy. W jednym ze swoich opracowań instytucja ta stwierdziła, że PKB kraju rośnie, podobnie jak przewidywana długość życia. Autorzy opracowania twierdzą, że Somalia bez rządu radzi sobie lepiej niż przypuszczano.

Co ciekawe po upadku rządu Somalia coraz więcej eksportuje swoich produktów za granicę. W przeciwieństwie do innych afrykańskich krajów, w Somali nie doszło rozprzestrzenienia się epidemii HIV/AIDS. Pomimo braku rządu, w Somali zwiększyła się ilość ośrodków zdrowia i lekarzy. Ekonomiczne zdobycze Somali to z pewnością ciekawy temat pracy licencjackiej  z ekonomii.

Temat pracy licencjackiej z ekonomii – anarcho-kapitalizm

Napisanie tematu swojej pracy licencjackiej z ekonomii odnośnie anarcho – kapitalizmu, ,może być bardzo ciekawym wstępem do kariery publicystycznej. Obecnie temat ten jest poruszany przez wielu naukowców, teoretyków ekonomii, a nawet polityków. Wielu tzw. wolnościowców uważa, że anarcho – kapitalizm jest ustrojem idealnym i bardzo chętnie chcieliby w nim żyć. Anarcho – kapitalizm jest atrakcyjnym tematem pracy licencjackiej z ekonomii, również z racji tego, że jest to temat unikalny, niewyeksponowany jeszcze przez ekonomistów. Napisanie pracy magisterskiej bądź licencjackiej o anarcho – kapitaliźmie z pewnością zainteresowałoby media wolnościowe i liberalne.

Zostaw odpowiedź