• Wybór tematu pracy licencjackiej z ekonomii

Perspektywy zawodowe dla absolwentów Ekonomii

0

Pisanie prac magisterskich z ekonomii nie jest dla wielu studentów rzeczą przyjemną. Często wręcz przeciwnie. Nasuwa się więc pytanie “jakie są perspektywy dla ekonomistów” i czy gra jest warta świeczki. W poniższym tekście przytoczymy parę pomysłów na karierę, dla absolwenta Ekonomii.

Po pierwsze ekonomista zawsze może pracować w doradztwie finansowym, bądź banku. Portale z ogłoszeniami o pracę pełne są ofert zatrudnienia dla doradców klienta, czy też doradców finansowych. W pracy tej oprócz wiedzy ekonomicznej wymagane są umiejętności sprzedażowe oraz mocne nerwy. Zaletą tej pracy są nielimitowane zarobki oraz możliwości szybkiego awansu. Często zdarza się, że dyrektorem danej placówki, bądź doradztwa finansowego jest właśnie najlepszy sprzedawca. Eksperci od rynku pracy twierdzą, że profesjonalni sprzedawcy to najbardziej poszukiwani obecnie pracownicy.

Inna ciekawa opcja zatrudnienia dla ekonomisty to praca w charakterze analityka finansowego. Ekonomista, który ma znajomość statystyki i finansów nadaje się świetnie do szacowania ryzyka kredytowego lub przeprowadzania różnych analiz finansowych. Wadą tej pracy jest to, że takich stanowisk w instytucjach finansowych jest coraz mniej.

Ekonomista może również znaleźć pracę w audycie. Praca jako audytor jest bardzo dobrze płatna oraz wymagająca. Rynek audytu w Polsce jest zdominowany przez tzw. wielką czwórkę. Dostanie się na stanowisko audytora, jest trudne, jednakże praca ta jest świetnie wynagradzana.

Kolejna opcja zatrudnienia dla ekonomisty, to praca w charakterze księgowego. Praca ta wymaga gruntownej wiedzy z zakresu księgowości, finansów oraz przepisów prawnych. Ogólnie wynagrodzenia w księgowości są bardzo zróżnicowane. Początkowy księgowy zarabia często bardzo małe pieniądze. Trudnością w tej pracy są często zmieniające się przepisy.

Pisanie prac magisterskich z ekonomii  – refleksje.

Pisanie prac magisterskich z ekonomii mocno rozwija, ale nie gwarantuje sukcesu zawodowego. Należy pamiętać o tym, że żyjemy w XXI wieku i powiedzenie, że “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Przekwalifikowanie się jest łatwe jak nigdy wcześniej. Ekonomista powinien wciąż rozwijać swoje kompetencje,  ponieważ rynek pracy nie stoi w miejscu. Technologia rozwija się i sprawia, że jedne zawody się kończą, a powstają nowe.

Zostaw odpowiedź